Vedení Liberce opět hodilo sídliště přes palubu, zatímco na nesmyslnou náplavku ve Vratislavicích se peníze našly
Liberečané tady vyšli hodně zkrátka: občané Jablonce dostanou o polovinu peněz více, obyvatelé Vratislavic dokonce dvakrát tolik. Tak dopadla příprava projektů do největšího balíku evropských dotací pro Liberec a okolní obce (ITI). Největší město oblasti, Liberec, tahá za kratší stranu provazu kvůli zoufale nezvládnuté přípravě vlastních projektů.
Šárka Prachařová, náměstkyně primátora pro strategický rozvoj a dotace (ANO), představila na dnešním jednání zastupitelstva města Akční plán strategie ITI Liberec + Jablonec nad Nisou. Ten obsahuje výčet projektů, které budou podpořeny z ohromného dotačního balíku EU ve výši 1,6 mld. Kč. Město Liberec dopadlo velmi špatně.
"Přešlapy při přípravě projektů na liberecké radnici tvrdě dopadají na budoucí rozvoj Liberce. V Jablonci mají projekty připravené lépe a vyjednali si tak dotaci skoro o polovinu vyšší v přepočtu na obyvatele než zástupci Liberce. Co je ale ještě více do očí bijící, je podíl Vratislavic. Ty jsou bezmála na dvojnásobku dotačních peněz na hlavu oproti Liberci," shrnuje hlavní výsledky analýzy ITI Jindřich Felcman, zastupitel za Zelené / Liberec otevřený lidem.
Zásadní
podíl dotací pro Vratislavice přitom představuje projekt "Revitalizace nábřeží
Ignaze Ginzkeyho ve Vratislavicích nad Nisou" s přidělenou dotací ve výši
astronomických 70 mil. Kč. "Nové honosné
nábřeží má být umístěno u Nisy přímo za poloopuštěným výrobním areálem bývalého
Intexu. Podél vede vedlejší ulice, u které nestojí žádná intenzivní obytná zástavba,
chodí po ní minimum lidí. Urbanisticky je takový záměr naprostý nesmysl, jde o
neuvěřitelné mrhání veřejnými prostředky," doplňuje J. Felcman.
Zastupitelé za Liberec otevřený lidem proto navrhli, aby byl tento projekt vyškrtnut a místo něj se zařadila oprava alespoň některého z libereckých sídlišť. "Na sídlištích v Liberci bydlí zhruba 40 tisíc lidí, chodníky jsou zde rozbité, zeleň zanedbaná, cestičky blátivé, chybí tu nerozbité lavičky nebo hřiště. Navzdory slibům přitom vedení radnice v jejich opravách prakticky nepostupuje. Současné vedení je u moci už pátým rokem a jsou teprve u prvního sídliště, Ruprechtic. Přitom jich slíbili opravit deset. Tímto tempem splní radnice svůj slib zhruba za 60 let," glosuje počínání radnice Jaromír Baxa, zastupitel za Zelené / Liberec otevřený lidem.
Vratislavice jsou součást Liberce, dlouhodobě mají ale v rámci města zvýhodněné postavení. Na rozdíl od všech ostatních čtvrtí mají totiž vlastní rozpočet a víc peněz na útratu. Ekonom Jaromír Baxa na to upozorňuje dlouhodobě: "Za poslední 4 roky měly Vratislavice na investice zhruba o 100 milionů navíc oproti zbytku města. Jen díky tomu si mohly dovolit novou školku na Nové Rudě, knihovnu a kinosál IGI, nebo třeba dětský hrad za 4 miliony korun. Jiné části města tohle štěstí nemají. Už před rokem jsme navrhovali rozdělit peníze na veřejný prostor mezi jednotlivé části města podle počtu obyvatel, což by bylo fér pro všechny," doplňuje J. Baxa.
K celé
situaci přispěly zjevné chyby a zmatky ve vedení radnice. "Jednotliví náměstci se za tento stav obviňují navzájem. Na výboru pro
rozvoj konstatovala náměstkyně Prachařová, že viníkem je pomalá příprava
projektů pod náměstkem Janďourkem (SLK). Ten se hájí, že z její strany byl
dlouhodobě informován o programu ITI mylně. Tedy že opravy sídlišť do něj
zařadit nelze – jenže jde a Jablonec toho využil. Je těžko uvěřitelné, že
Liberečané přijdou o desítky milionů korun na potřebné projekty kvůli školáckým
chybám ve vedení radnice," popisuje diskuzi Zuzana Kocumová, zastupitelka
za Liberec otevřený lidem.