„Trendy“ bazén za 1,2 miliardy bez DPH – se společnými šatnami, saunami, wellness
Úvěr na 750 milionů, dalších 450 mil. z nejistých zdrojů a překopané i to, co funguje a co návštěvníci Libereckého bazénu oceňují.
Rekonstrukce Městského bazénu Liberec, která se postupně změnila na totální přestavbu, je velmi kontroverzní. A to nejen svou astronomickou výší, ale i rozsahem. Jako by to byl další z projektů, u kterého se postupně zapomnělo, co má řešit, a místo toho se popustila bezuzdná fantazie.
Na prezentaci v kině Varšava, na které byla plánovaná rekonstrukce bazénu v úterý 25. 4. představena, reaguje zastupitelka za Liberec otevřený Lidem, Zuzana Kocumová:
"Celá prezentace
přestavby začala poněkud absurdně. Bylo zmíněno, jak byl původní projekt
nadčasový, skvěle řešeny provozy a jejich návaznosti – aby se následně
představil projekt nový, který ho za ohromné náklady kompletně překope."
Při přípravě projektu jako by se zapomnělo, proč se rekonstrukce začala připravovat. Je poškozená vana bazénu, zatéká střecha, jsou poškozeny některé železobetonové konstrukce, některé technologie dosluhují. Místo toho se má kompletně vybourat celý vnitřek bazénu – "Co je nahoře, přesunout dolů, co je dole, tak nahoru" jak poznamenala jedna z diskutujících.
"Jsem přesvědčena,
že bazén je zde proto, aby doplňoval služby, které nabízí soukromé subjekty
jako Saunia, Babylon, soukromé wellness, než aby se jim snažil konkurovat.
Zajistit kvalitní plavání pro veřejnost, sportovní kluby a školy. Toto současný
bazén plní dokonale. Není potřeba za stamiliony přistavovat nový sauna svět,
wellness, přebourávat šatny, vše navíc se společným provozem pro muže i ženy. A
rušit to, co funguje. Přitom nejen, že to není potřeba, ale navíc to většina
návštěvníků ani nechce," opakovaně kritizuje Kocumová.
DALŠÍ ZADLUŽENÍ LIBERCE
Cena přestavby se za dobu vedení města koalicí SLK, ANO a ODS zvedla z 350 mil. na 1,2 mil. Koalice počítá, že si vezme (další) úvěr (minimálně) ve výši 750 mil. Kč. Přičemž doufá, že zbývajících 450 mil. Kč sežene jinde.
"Jenže i takto vysoký úvěr město dramaticky omezí. Plánovaná desetiletá splatnost znamená roční splátky okolo 150 milionů, k tomu další náklady na krytí provozní ztráty. Jen za loňský rok to bylo těžko představitelných 50 milionů korun. Z pohledu dopadu na rozpočet města je tento plán dost podobný dvacet let starému záměru výstavby Tipsport arény, díky které se pak na čas prakticky zastavily ostatní investice a opravy. Teď hrozí městu to samé," upozorňuje Jaromír Baxa, zastupitel a zároveň předseda finančního výboru města Liberce.
Předchozí úvěr přitom ještě zdaleka není splacen.
KONEC SPORTOVNÍHO PLAVÁNÍ?
Při rekonstrukci se navíc nepočítá se zajištěním provozu 25m bazénu po dobu rekonstrukce, jak bylo cca před 5 lety současným vedením přislíbeno. To je velmi kriticky hodnoceno ze strany plaveckých oddílů. Tímto krokem se zlikviduje několik plaveckých ročníků.
"Při projednání byla opět zmíněna možnost plavání v Jablonci, což je ničím nepodložené přání libereckých radních. Ti se přitom ještě stále ani neobrátili na vedení Jablonce, zda by to bylo možné. My jsme to udělali a odpověď byla jednoznačná – bez šance, není kapacita," upozorňuje Zuzana Kocumová na nepravdivé informace, které na projednání zazněly.
Ve světle toho se znovu ukazuje krátkozrakost rozhodování a neschopnost koncepčního řešení, když možnou alternativu – Františkovský bazén – vedení města raději za 110 mil. přestaví na třídy. Přitom právě jeho oprava by mohla být ona požadovaná alternativa.
Dojem z celého projektu velmi trefně vyjádřil jeden z diskutujících na představení přestavby: "Mám takový dojem, že si kupujete mercedes, na který ale nemáte."
Vizualizace byly zveřejněné Statutárním městem Liberec, autorem projektu je Ateliér 11.