Má význam další masivní kácení na Ještědu?
Na červnovém zastupitelstvu bylo hlasy koaličních zastupitelů za Starosty, ODS a ANO schváleno zahájení procesu pořízení změny územního plánu. Ta by měla vymezit na Ještědu dvě nové sjezdovky. Zhruba tak velké, jako byla sjezdovka Nová Skalka otevřená před 2 lety. Tentokrát má padnout 50 hektarů lesa - plocha velká jako 100 fotbalových hřišť.
Porušení dohody
Když se před 2 roky povolovala Nová Skalka, u ekologických spolků - Jizersko-ještědského horského spolku, Rodičů za klima Liberec a spolku Čmelák - to vyvolalo oprávněné obavy o budoucí stav lesních porostů na Ještědském hřbetu. Každé kácení naruší vodní režim, ohrozí okolní lesy nárazy větrů. Není třeba dlouze vysvětlovat, že už nyní nejsou naše lesy v moc dobré kondici. Trápí je stále větší sucho, oslabené smrkové lesy pak ničí kůrovec. Ekologické spolky i opozice nicméně se skřípěním zubů vybudování Nové Skalky nakonec skousnuli jako kompromisní řešení. Byl to projekt již schválený v územním plánu, tehdejší sjezdovky byly pro počty lyžařů na Ještědu dost úzké, a tedy i nebezpečné.
Zároveň byla mezi městem Liberec a společností Tatry Mountain Resort, která má ještědský areál v nájmu, uzavřena dohoda. V ní se výslovně píše, že TMR bude "plánované investice v rozsahu v budoucnu udělených povolení realizovat, nicméně se zavazuje tento rozvoj omezit na stávající areál."
Uplynulo něco přes rok a dohoda jakoby neexistovala. TMR žádá o dvě nové široké sjezdovky, jednu napravo od lan, jednu nalevo od Nové Skalky. Areál chce tedy jednoznačně rozšířit. Takhle se chová solidní partner?
Nejde jen o lesy
Poslední, už necovidovou zimu, se mohli lyžaři na Nové Skalce poprvé pořádně svézt. Bohužel v zásadě jen na ní. Většinu zimy byla otevřena jen tato nová sjezdovka, Pláně byly celou dobu uzavřeny. Sněhu je zkrátka každý rok méně a méně, ať se nám to líbí nebo ne, klimatická změna se v Čechách projevuje velmi výrazně. Celou zimu se tak muselo zasněžovat uměle. Ještěd má přitom omezené zdroje vody, netečou tam žádné vydatné potoky, areál tak částečně musí využívat i pitnou vodu z vodovodu. O spotřebě energie v kontextu probíhající energetické krize raději nemluvit.
Po všech stránkách jde tak
v dnešní době o velmi pochybný projekt. Velká ekologická rizika jsou zde
vyvolána užitkem - vlastně pro koho? Je více než jisté, že sjezdové lyžování
bude za těchto podmínek neuvěřitelně se prodražující kratochvílí, na kterou
bude mít peníze jen málokdo. Budou sem přijíždět návštěvníci z Německa či
z Prahy, na jeden den si koupí skipas (poslední zimu byl jednodenní za 790
Kč) a zase odjedou. Vydělá TMR a rizika z umírajících lesů a vysychajících
zásob vody na Ještědu si odneseme my, obyvatelé Liberce.
Jindřich Felcman
(Tento text byl publikován v červencovém vydání libereckého zpravodaje.)