Hejtman Půta se snaží svalit vinu za své selhání na liberecké úředníky
Hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj) zaslal libereckým zastupitelům dopis, ve kterém si stěžuje na liberecké úředníky. Prý zbytečně zdržují plánovanou přístavbu Gymnázia F. X. Šaldy. Hejtman ale zapomíná na to, že jde především o jeho selhání.
Dopis hejtmana je přitom zcela nesmyslný krok. Snaží se v něm vyvíjet nátlak na úředníky libereckého magistrátu, kteří vyhodnotili, že nový pavilon gymnázia je v rozporu s výškovou regulací Územního plánu Liberec.
"Je naprosto nepředstavitelné, abychom se v pozici zastupitelů pokoušeli nezávislou práci úředníků v režimu státní správy ovlivnit. Ten dopis hejtmana je v tomto ohledu nepochopitelným pokusem zneužít politické postavení k ohýbání zákonem daných pravidel pro povolování staveb," vysvětluje Jindřich Felcman, zastupitel za Zelené.
Jaromír Baxa, zastupitel za Zelené a univerzitní pedagog, zároveň dodává: "Nesmyslnost toho dopisu nelze vnímat jinak, než jako snahu hejtmana svalit odpovědnost za vlastní politické selhání na někoho jiného. Ve funkci hejtmana Libereckého kraje je Martin Půta již dvanáct let. Celou dobu svého mandátu mohl a měl vědět, že od roku 2023 budou na střední školy nastupovat silné ročníky žáků devátých tříd. Přesto přípravu kapacit středních škol na tento okamžik zanedbal a teď to dohání pět minut po dvanácté."
V tomto ohledu lze odkázat na výzkum agentury PAQ Research, podle které se okres Liberec řadí na samotný konec žebříčku v podílu žáků přijatých na gymnázia. A to razantně. Průměr přijatých v roce 2022 byl v ČR 25 %. V okrese Liberec pouhých 11,7 %.[1] Tato situace se v dalších letech, s nástupem silných ročníků dále zhoršuje.
Dopady tohoto neutěšeného stavu jsou zásadní a dlouhodobé, jak popisuje Jaromír Baxa: "Stovky libereckých dětí nemohou už několik let studovat školy odpovídající jejich schopnostem, zhoršují se tak jejich vyhlídky na úspěšnou kariéru. Tento stav zároveň sráží celé město Liberec z hlediska jeho potenciálu pro rozvoj moderní ekonomiky."
Zastupitelé za klub Liberec otevřený lidem tak navrhli doplnění odpovědi na dopis hejtmana, které obsahuje návrh konkrétního a rychlého řešení. Popisuje ho J. Felcman:
"Do začátku školního roku 2025/2026 je dost času na to, aby se připravil prostor dvou tříd, byť třeba částečně improvizovaný, který umožní otevřít alespoň dva další ročníky čtyřletého gymnázia. V průběhu školního roku 2024/2025 bude také dost času, aby se provedla na vybraných libereckých školách vhodná restrukturalizace studijních oborů. Ta může v rámci stávajících budov uvolnit prostor pro navýšení kapacity gymnázií na úkor méně perspektivních oborů. Současný zaostalý stav středního školství v Liberci je možné řešit i bez stamilionových stavebních zakázek, rychle a operativně. Stačí jen sledovat aktuální vzdělávací trendy a liberecké střední školy skutečně připravovat na budoucnost."
[1] https://www.paqresearch.cz/post/stredni-skoly-v-datech/?fbclid=IwAR0MpAk_3m-tzZRhH3FQUZQBhoaBoYIMnfZclypaTcnuQ2A3W675XXj09VA