10 tipů pro klidnější zvládnutí začátku školy
Prázdniny se kvapem blíží do cíle. Čeká nás posledních pár dní vyspávání, lelkování, dobrodružství v přírodě, smíchu a pohody. Pomalu se začínáme těšit na další školní rok a rutinu, kterou přinese. Přinášíme Vám 10 tipů, jak se na první dny se školou připravit, aby proběhly bez stresu a shonu.
1. Pomalu vracejte denní režim do obvyklých časů.
O prázdninách většinou dětem umožníme pozdější ukládání ke spánku (pokud nepadnou přímo v běhu). Poslední týden bychom ale měli děti zvykat na obvyklé časy usínání a vstávání. "Je to boj, můj syn dělá vše pro to, aby nemusel jít spát. Bojuji sama se sebou, ale když jsem důsledná, brzy si na dřívější čas zvykne," říká maminka 8-letého syna Markéta.
2. Trénujte rutinu.
Obzvláště menším dětem prospěje, když si zopakují rutinu každodenního vypravování do školy. Všichni si volíme jiné pořadí, ale všechny děti absolvují víceméně stejné kroky: oblékání, ustlání, snídaně, ranní hygiena, cvičení, kontrola aktovky, včasný odchod. Dětem pomůže, když si ranní rutinu před začátkem školy zopakují. Je ale důležité podotknout, že znovuzavedená rutina a režim by neměly být na úkor příjemných chvilek a radosti, které děti na konci prázdnin zažívají.
3. Ukliďte pracovní prostor.
Na konci školního roku je obvykle dětský pracovní stůl jeden velký zmatek, který sice o prázdninách nevolá po úklidu, ale před nástupem do první nebo vyšší třídy je to nutnost. Vyhoďte staré papíry, sešity, neořezatelné tužky a rozbitá pera. Děti jsou proslulé sběratelstvím. Snažte se je přesvědčit, aby uchovaly pouze pomůcky, které budou potřebovat. Pomozte jim dojít do bodu, kdy budou mít pracovní desku z velké části prázdnou.
4. Vypravte se na nákupy.
Při úklidu určitě zjistíte, jaké pomůcky dítěti chybí. Možná jste dostali seznam potřeb od učitele. V každém případě se vyplatí vypravit se do papírnictví dřív, než začne škola. Dokonce můžete i předem nakoupit obaly na sešity (s učebnicemi je to jiný příběh, a toho se děsí takřka všichni rodiče v ČR). Nákupy se jistě budou týkat i oblečení a bot, protože přes prázdniny děti rostou jako z vody. Alespoň částečně se vyplatí nechat výběr pomůcek a oblečení na dítěti. Pokud chcete šetřit peněženku a/nebo planetu, můžete se vydat cestou second handů nebo výměny. Lze využít facebookových skupin jako je SWAP Liberec nebo Liberec osobní odběr - bazar s oblečením. Oblečení, obuv nebo pomůcky, které již vaše dítě nevyužije, můžete také darovat do Dobročinného šatníku Liberec v OC Forum, komunitního centra Konopná (https://www.centrumkonopna.cz/index.php/nase-projekty/kramek-krokous) nebo do charitního šatníku (https://charitaliberec.cz/nase-sluzby/charitni-satnik/).
5. Objednejte dítě ke kadeřnici.
Přes prázdniny se z princů stávají princezny jako mávnutím kouzelného proutku, proto se v kadeřnictvích na začátku školního roku dveře netrhnou. Je dobré si včas rezervovat návštěvu ještě, než se pro ni rozhodnou úplně všichni. "Před pár lety jsem na termín čekala tři týdny. Od té doby si návštěvu rezervuji již v polovině srpna," svěřuje se Markéta.
6. Seznámení s cestou a prostředím.
Pokud půjde Vaše dítě do první třídy, projděte nebo projeďte si trasu do nové školy předem. Jestliže bude jezdit MHD, může být začátek stresující a určitě pomůže, když s ním rodič párkrát pojede a vše ukáže a vysvětlí. Prvňáček jistě ocení, když si společně prohlédnete budovu, hlavní vchod, hřiště a další venkovní prostory. Třeba dokonce uvidí svou paní učitelku.
7. Navažte kontakty.
Jestliže znáte budoucí spolužáky, domluvte setkání na hřišti, aby Vaše dítě navázalo kontakty a necítilo se první dny osamoceně. "Vloni si můj třeťák na poslední víkend prázdnin domluvil se svými spolužáky fotbalový zápas. Po dvouměsíční absenci byli nadšeni, že se vidí," dodává Markéta.
8. Zorientujte se v nabídce mimoškolních aktivit.
Nejširší škálu kroužků v Liberci nabízí DDM Větrník. V druhé polovině srpna už zveřejňují kompletní nabídku a protože elektronický zápis, který letos proběhne 2.9., bývá často otázkou několika málo minut, vyplatí se být připraven. Další kroužky v různé šíři nabízí školy a další ziskové a neziskové organizace, např. Skaut.
9. Užijte si poslední den prázdnin.
Nechte vaše dítě naplánovat poslední den prázdnin. Třeba upřednostní společný výlet s rodinou, možná bude chtít být s kamarády. Nechte dítě samotné rozhodnout, jak den stráví. Uvařte jeho oblíbené jídlo k večeři a po ní si zahrajte deskovou hru. Vyslechněte ho a utěšte, pokud má ze začátku školy úzkost. Pro dítě je nejdůležitější pocit bezpečí a sounáležitosti. Vy jste jeho opora a s vámi to zvládne. Někdy se mohou bezradně a úzkostně cítit děti orientované na výkon, někdy ti, kteří zažili nepříjemné situace nebo selhání. Může to být náročné a neměli bychom na to být sami. Pokud se stresová situace u vás doma vyhne kontrole, můžete se obrátit na linky důvěry, např. Rodičovskou linku (https://www.rodicovskalinka.cz/) nebo společnost Aperio (https://www.aperio.cz/linka-pro-mamy-a-taty).
10. První den buďte hlavně klidní a trpěliví, a udělejte si čas.
Budík si pro jistotu nařiďte o trochu dřív. Jako zázrakem a s železnou pravidelností bývají první den školy zácpy, takže pokud do školy dojíždíte, ať autem nebo MHD, vyražte dříve než obvykle. Nejvíce vám i dětem zvedne náladu a umírní nervozitu, když vyrazíte pěšky nebo na kole. Rozhodně se nestresujte, nic není dokonalé a vše má svůj čas. Vaše dobrá nálada se přenese na dítě a zmírní jeho nervozitu. První den obvykle končí hned po první nebo druhé hodině. Společně prožijte zbytek dne něčím příjemným a třeba se z toho stane rituál. Markéta popisuje: "Letos, ostatně jako ve třech minulých letech vyrazíme nejprve na Benešák na zmrzlinu, potom do knihovny a pak se projdeme k jezírku na oběd."