Loading…

Když je Vám 22, o rozpočtu města moc nepřemýšlíte.

V 6. třídě, to mi bylo 12 let v roce 1999, nám učitel vyprávěl o tom, že Liberec dává příliš mnoho peněz do investic. Momentálně se v Liberci buduje, ale po tom se dlouho nebude dít nic.

Když je vám 12 let, moc o tom nepřemýšlíte. Přijde Vám to všechno tak nějak daleko, proč se tím tedy vůbec zabývat. Nicméně se mi těch pár vět vrylo do paměti.

O 10 let později, v roce 2009  se v Liberci konalo MS v klasickém lyžování, jediné co si matně vzpomínám je, že kolem toho byly emoce ohledně vybavení Kateřiny Neumannové, nízké návštěvnosti. Nicméně to asi byla veliká věc. 

Když je Vám 22 let, pořád o tom moc nepřemýšlíte. Věděl jsem, že budu na nějakou dobu cestovat a tak jsem spíš proháněl holky a užíval si života. 

O 11 let později v roce 2020 sedím na finančním výboru. A zjišťuji, co všechno pro město znamenaly předešlé události. Bavíme se o tom, že z původních splátek do roku 2025 se úvěr protáhne do roku 2035. A že z původních dvou miliard ještě zbývá doplatit asi ještě 1 500 0000 000 (1,5 miliardy). 

Pro Vaši představu to je 100 milionů ročně. 

Aby toho nebylo málo, tak na rok 2021 se město rozhodlo přikrýt schodek rozpočtu dalším úvěrem 150 mil korun. Nemluvím ani o tom, že vlastně není jasné, jestli ten úvěr budeme vůbec potřebovat. Záleží hodně na tom, v jaké podobě se schválí daňový balíček ohledně superhrubé mzdy. Ale raději si ho schvalme, abychom měli jistotu. 

Podíváme-li se do blízké budoucnosti, tak ekonomika o moc lepší 2-3 roky nebude. Je tedy určitá pravděpodobnost, že budeme každý rok potřebovat oněch 150 mil? Na přikrytí shodku rozpočtu? 

Budeme opravovat bazén, kde se opět počítá s úvěrem nejméně 150 mil Kč. 

Nejsem ekonom ani politik. Nicméně můj selský rozum, který mě životem provádí, mi říká, že situace není dobrá, že je špatná, zřejmě už je kritická. 

Už dnes se peníze na cokoliv hledají neuvěřitelně špatně. Správa zeleně, opravy mostů, revitalizace sídlišť, to všechno se tak nějak plácá. Co nastane v letech 2022 a dál?

Utahování opasků. To případě a měli bychom se na to začít připravovat.

Nezávidím situaci stávající koalici, úkol k řešení je to velice složitý. Nesou na sobě ohromnou zátěž let minulých, ať už jsou to ohromné dluhy a splátky, či rozpuštění amortizačního fondu na umoření dluhu. Nicméně si přeji, aby v sobě našli větší kus odvahy něco s tím udělat. Protože tímto řešením se díra pouze prohlubuje a každý další řídící článek města to bude mít čím dál složitější. Nejvíce to odnesou občané města Liberce, my  všichni.

Těmito slovy jsem si chtěl trochu postěžovat na situaci, ve které město momentálně je. 

Taky si nasypat popel na hlavu, že jsem se těmto věcem nevěnoval dříve. Možná jste se dozvěděli pár nových faktů. A také Vás požádat, abyste o každé své činnosti přemýšleli, jaký hromný a dalekosáhlý vliv to může mít na životy ostatních lidí v okolí. Nabádat vás, abyste se aktivně do komunální politiky zapojovali, vyjadřovali se k tématům a hlavně k tomu vedli vaše děti, aby se zajímaly o to, co se kolem nich děje a pochopily, že mají možnost a sílu určité věci změnit, aby nemusely za 20-30 let psát takové zprávy, jakou teď čtete ode mne.