Loading…

Dva roky po volbách: Koalice své sliby neplní

Čekali jste od koalice Starostů, ANO a ODS tah na bránu? Řešení palčivých problémů města? Odpovědnější hospodaření bez dalšího zadlužování? Rychlé schválení územního plánu? Rekonstrukci bazénu? Nebo dokonce víc parků a hřišť, jako mají ve Vratislavicích? 

My ano. Všechny tyto věci SLK, ANO a ODS před volbami slíbili. Jsou v programovém prohlášení koalice, která má v zastupitelstvu pohodlnou většinu. SLK mají tolik zastupitelů, že mohou prosadit, co chtějí. Podporu některých bodů jsme nabídli i my. Stojí za nimi hejtman. Jediný, kdo zejména Starostům, plnění slibů překazil, jsou oni sami.

Rychlé schválení územního plánu? SLK a primátor Zámečník osobně před volbami slibovali rychlé schválení územního plánu. Přípravu nechtěli zpomalit ani tím, že by vyšli vstříc některým námitkám veřejnosti. Náš návrh dát sporná místa do rezervy odmítli, jako zbytečné zdržení. Vezměme to ale popořadě.

Výsledek? Dva roky po volbách je územní plán v nedohlednu. Zato SLK navíc prosadili řadu změn ve prospěch velkých investorů a proti občanům, kteří bydlí v okolí. Přípravu plánu sami zpomalili a výsledek bude horší, s více konflikty s občany a ještě ke všemu později, než kdyby se postupovalo podle našeho návrhu.

Odpovědnější hospodaření? A mohli bychom jej vidět? Ještě před zrušením superhrubé mzdy koalice rozhodla, že si chce vzít další úvěr. Provozní výdaje jim rostou tolik, jen zastavit investice a opravy majetku nestačí. Do úspor se hlavně SLK nechce. Raději naše město a naše děti dál zadluží.

Tenhle nesplněný slib nás trápí nejvíce. Protože neschopnost město skutečně řídit zkomplikuje život i těm, kteří přijdou po nich. Dobře hospodařící město by mělo zhruba 10% snížení příjmů zvládnout samo, bez toho, aby se muselo zadlužovat. Skutečné priority koalice ale jsou evidentně jiné, než sliby před volbami. Přitom nižším dluhem bychom si vydělali na udržitelnější rozvoj v budoucnu.

Parkovací dům, Nová Pastýřská, tramvaj do Rochlice, silnice do průmyslové zóny, nová parkovací místa na sídlištích, náplavka, kompostárna, oprava přehrady, Tajchu, bazénu… Pamatujete? Jenže: Parkovací dům a autobusové nádraží, na které byly dotace, spadl pod stůl, místo toho se investuje v Jablonci. U ledu jsou i další projekty, některé přitom byly připravené a dokonce na ně byly i dotace. V tomto volebním období se nestihnou a rozhodnuto o tom bylo ještě před COVIDem.

My z LOL! jsme vzdušné zámky nestavěli. Věděli jsme, jak na tom město je. Chtěli jsme a chceme ušetřit na provozních výdajích, aby bylo víc peněz na chodníky, parky, hřišťě a zeleň. Tady nás tlačí pata už dlouho, a na městě je to vidět.

Město vstřícnější k občanům, podnikatelskému i neziskovému sektoru? Dotační fondy na činnost neziskových organizací pro občany města a participativní rozpočet město výrazně omezuje. Zřízení ochránce občanů města na radnici je zapomenuto, vstřícnost k občanům a podnikatelům se zatím projevuje hlavně bojem primátora s družstevníky a firmou Interma. J. Zámečník se stále snaží zneplatnit jejich smlouvy o tom, že na ně město své podíly převede. Primátor se přitom opírá o neúplné a místy velmi zavádějící právní posudky. Místo snahy o vstřícné a rychlé řešení nechává družstevníky čekat a město vede do dlouhého a drahého soudního sporu s Intermou s nejistým výsledkem. My bychom peníze raději viděli ve fondech než u právníků.

Jedním z mála významných splněných slibů je jen založení Kanceláře architekta města. Podle naší zkušenosti se toho ale dalo za ty dva roky zvládnout mnohem více. Tím spíš s tak velkou silou, jakou SLK v zastupitelstvu mají. Jen by se asi muselo víc umět a chtít. Což jsou vlastnosti, kterých se ve vedení města dostává jen málokomu.