Loading…

Listopadové zastupitelstvo pohledem Zuzany Kocumové

 

Porodní bolesti a nováčkovské chyby? Doufejme.

První zastupitelstvo je za námi. Podle programu nic napínavého a přesto to klidná plavba nebyla. Co vodu rozbouřilo nejvíc?

Volba členů výborů

Zní to formalisticky, ale za tento se dá název skrýt mnohé. Třeba:

  1. Rozhodnutí nominovat do výborů i členy ne zcela demokratické strany, která se nedostala do zastupitelstva, a to SPD.
  2. Nebo lidi, kteří v minulosti chtěli, v dobách, kdy sami byli ve funkcích (do kterých se většinou dostali díky někomu, kdo je tam vytáhnul), postupovat nezákonně. (Tibor Batthyány a Jiří Rutkovský při přípravě územního plánu)
  3. Nebo člověka, jehož jméno, když si zadáte do vyhledávače, tak na vás vyskočí samé „zajímavé“ kauzy. Kolem obchodování s pozemky, kolem MS 2009, napojení jeho firem na současné kauzy kolem Dopravního podniku…
Tato jména jsme chtěli dát hlasovat odděleně. Problémem se ukázalo již samotné pochopení žádosti o hlasování odděleně. Zda dáno nezkušeností, nebo záměrně, nebo z nepochopení, to netušíme. Ale výsledkem byl pěkný zmatek. Nakonec skoro nikdo nevěděl, o čem vlastně hlasuje.

Ale i kdyby ke zmatení nedošlo, tak s největší pravděpodobností by stejně zvítězila snaha „nedělat problémy“. A tak se do výborů dostali jak lidé z SPD, tak lidé jako J. Rutkovský, T. Batthyány i Jaroslav Mejstřík. Hlavní koncentrace těchto lidí ve výboru pro územní plánování a dopravu jasně ukazuje, kde bude v následujících 4 letech půda nejvíc horká.

Na druhou stranu oceňujeme snahu zajistit zastoupení všech klubů v každém výboru. Kéž by to vedlo skutečně k lepšímu projednání a nalezení nejlepšího řešení už na jednání výborů a tím zkrácení doby jednání zastupitelstev. Zda nabídka je formální, a díky přesile koalice stejně k ničemu nepovede, nebo bude konstruktivním krokem, uvidíme v následujících týdnech. Kéž by…

Návrh na posunutí zasedání zastupitelstva z 15. na 13. hodinu

To je skvělý krok k tomu, aby se běžný občan na zastupitelstvo nedostal. A když ano, tak jen na jeho část. Co na tom, že Starostové mají otevřenost a přívětivost občanům jako hlavní nosné téma? Zkrátka se většině nechce sedět na jednání do večera, ač je to jednou za měsíc. Nutno říct, že proti tomuto rozhodnutí se někteří zastupitelé SLK bouřili, ale bylo jim to, stejně jako nám, málo platné.

Argumenty pro posun byly od snahy ochránit úředníky před dlouhou pracovní dobou (1 x za měsíc a zaplacenou…) až po snahu zajistit občanům delší spánek, protože prý zasedáme dlouho a lidé pak nemohou jít spát, protože se na přímý přenos jednání dívají. Kdyby to pan Židek nemyslel vážně, snad by to i bylo vtipné.

Volba určeného zastupitele pro územní plán

Dlouhá debata byla i kolem zvolení určeného zastupitele pro územní plánování, kterým byl navržen, a nakonec také schválen, Jaroslav Zámečník. Asi nejpikantnější bylo zveřejnění termínu, kdy Starostové chtějí mít hotový územní plán. Připomeňme, že Karolína Hrbková byla odvolána, protože jí navrhovaný rok 2017 byl „pozdě“. Tak nyní je to rok 2021 a je to v pořádku. Budeme rádi, pokud to povede k tomu, že alespoň připomínky zástupců veřejnosti budou vypořádány k oboustranné spokojenosti. Kéž by…

Trochu tragikomický bonbónek na závěr

Týkal se bývalého náměstka primátora, Tomáše Kysely. Ten v minulém týdnu odeslal zastupitelům email, kde se v závěru podepsal jako „hlavní manažer projektu Liberecký městský bazén“. To nás vzhledem ke kritice narůstajícího počtu zaměstnanců magistrátu překvapilo. A tak jsme položili pár dotazů ohledně toho, kdo pana Kyselu, který velmi celý projekt vedl velmi zvláštním, netransparentním způsobem (což, jak jsme se dozvěděli, kritizuje i velká část současného vedení), na radnici zaměstnal, na jakou smlouvu a kdo byl další ve výběru. Na to náměstek Němeček podal vskutku zajímavou odpověď. Nezaměstnal ho nikdo, pomáhá dobrovolně a zdarma a… funkci ke svému jménu si napsal sám ze své vůle. (Co???)

Jaké jsou celkové první dojmy?

No, bylo to první zastupitelstvo. Někdo po době kritizování z opozice přechází na složitější pozici kolice, a evidentně sám velmi rychle zjišťuje, že to není zas tak jednoduché, jak se zdá z opozičních lavic. I pouhé vedení schůze a hlídání správnosti postupů je snazší kritizovat, nežli realizovat, a je zřejmé, že to nebude bez potíží. Uvidíme, zda jsou jen počáteční, nebo poněkud zmatené jednání budou pokračovat nadále. Zatím to proklamovanou profesionalitu zdaleka nemělo.

Osobně ale nejsem formalista, a tak mě daleko více, než dokonale zvládnuté postupy (ač jsou samozřejmě důležité) bude zajímat, nakolik zdánlivé drobnosti, jako jména a osoby ve výborech jako Jaroslav Mejstřík nebo T. Batthyány, budou určovat směr, kterým se radnice bude ubírat. Třeba půjde o osamocené vlaštovky a o ničem to nevypovídá. Kéž by…