Loading…

Proč nechceme do koalice s ODS

Oceňujeme dosavadní přístup k jednání jak zástupců SLK, tak zástupců ANO. Děkujeme za vstřícnost k našim programovým prioritám. Ke vstupu do koalice však potřebujeme i důvěru v to, že se je podaří naplnit. V koalici s ODS bychom tuto důvěru neměli, a proto do ní vstupovat nechceme.

Jaké jsou naše důvody?

1. V Liberci se ODS zatím nezměnila.

Naším hlavním problémem je, že ODS se od roku 2010 prakticky nezměnila. Stále v ní hrají hlavní roli ti, kteří naše město zadlužili dvěma miliardami dluhů, rozprodali majetek a zanechali po sobě další dluh na zanedbané údržbě komunikací a veřejné zeleně. Nemluvě o nevýhodných smlouvách, vždyť i u dluhopisu vyšlo později najevo, že obsahuje nevýhodný přílepek s takovými podmínkami úroků, které nás stojí stamiliony navíc. Dluh po této éře splatí nejspíše až naše děti. Paradoxně nás zadlužili hlavně díky stavbám pro sport, které městu nevynášejí žádné peníze. Přitom si nechali ujít příležitost např. k nákupu spalovny, která mohla Liberci snášet zlatá vejce a vydělávat. Dluhy nás stojí velké peníze. Jen za úroky zaplacené od roku 2010 bychom postavili prakticky celou arénu, jenže za vlastní. Přesto bylo hlavní motto kampaně ODS “Nestydíme se.” Když nyní k jednání o koalici dorazí bývalý primátor Jiří Kittner, který je za mnohé osobně odpovědný, nějaké změně v ODS už nemůže věřit vůbec nikdo.

2. Chceme moderní město, ne návrat k minulosti.

Mohlo by se říct, že to všechno je jen historie. Že je potřeba dívat se do budoucna. To jistě ano! Měla by rozhodovat programová blízkost. Zase ano! A všichni by měli pracovat pro dobro města. OK, jenže tady je zádrhel.
Náš pohled na to, co je dobré pro město, by se dal shrnout celkem jednoduše: Chceme začít město dobře řídit a vrátit lidem důvěru v radnici. Toho nedosáhneme bez změn v tom, jak dnes radnice funguje a na co dáváme největší peníze.
Chceme větší peníze na zeleň, rekonstrukce náměstí a nové chodníky. Na tyto věci ale budeme mít jen pokud neutratíme vše, co máme, za mega-rekonstrukci bazénu nebo za lanovku z Liberce do Bedřichova. ODS ale v kampani propagovala úplně jiný pohled na to, na co bychom měli dávat peníze. Z hlasování na zastupitelstvu nemáme důvěru v to, že by ODS podpořila změny na radnici a hlasovala např. pro odchod vedoucího stavebního úřadu. Nebo pro dobrého hlavního architekta, který by se postavil proti domům, jako vznikají u muzea (stále v rozporu s platným stavebním povolením!) nebo mají vzniknout na Papírovém náměstí.

Nemáme ani víru v to, že by zastupitelé za ODS hlasovali pro větší zapojování veřejnosti, když proti němu vystupovali i v právě skončeném volebním období. Nebo pro přijetí hromadných námitek veřejnosti k územnímu plánu, které přímo kříží zájmy lidí, kteří za ODS vždy stáli (např. hřiště Svojsíkova).. O lepších pravidlech veřejných zakázek ani nemluvě.

Náš nesouhlas se vstupem do koalice s ODS proto není pokračováním sporu o minulost. Právě naopak. Je sporem o budoucí směřování našeho města. U SLK i ANO vidíme snahu jít dál, nezůstávat v minulosti, naopak ODS se k ní hlásila a hrdě hlásí i nadále.

3. Je na SLK, pro jakou koalici se rozhodnou.

Hlavní slovo ve vyjednávání ale mají SLK. Je na nich, zda se rozhodnou pro koalici s ODS nebo s námi. Otevřenou a věcnou politiku chceme dělat bez ohledu na to, zda budeme v koalici nebo v opozici. Chceme věřit i tomu, že ze strany SLK bude záležet především na tom, jak kvalitní naše návrhy budou a ne na tom, jestli budeme malým partnerem v radě města nebo v zastupitelstvu.