Loading…

Primátorská debata: 5 otázek a 5 odpovědí Jaromíra Baxy

Jedna věc, která podle Vás nejvíce pomůže městu?

Zřízení městských obvodů po celém městě, jako ve Vratislavicích. Lidé by měli k radnici blíž.

Jak by ty obvody fungovaly? Nebylo by to strašně náročné?

Chceme jich cca 10, každý obvod by také měl svého starostu, který by se o tu část města staral, protože velká radnice to pro samé hádky a zájmy nedělá. Vyšlo by to asi na 100 milionů ročně, ale zas by nikdo neplánoval třeba rekonstrukci bazénu za 650 mil., ale třeba jen za 300. Takže by se ušetřilo za nesmysly.

Máte v programu taky plán přesunout průtah městem do tunelu. Kde by vznikl a kdo by ho platil?

Začínat by měl v Doubí a končit v Růžodole. Průtah je dnes zdrojem zplodin a hluku, celá stavba je provozována na výjimku. Jediným účinným řešením je dostat průtah pod zem, obchvat tu nepostavíme. Na městě je, aby o tomto řešení jednalo s ŘSD, které by takovou akci muselo platit. Je to vize tak na dvacet let, ale když s ní nezačneme, nedočkáme se nikdy.

S LOL! Vám prý jde o politiku postavenou na ideálech. Ostatní strany snad ideály nemají?

Možná mají, ale jejich politika vypadá, jako by jim jde hlavně o moc. Až příliš často hlasují podle toho, kdo návrh předložil a ne podle toho, co v něm je. My tohle dělat nechceme.

Máte na kandidátce hodně mladých a nových tváří. Není to riziko? Budou politiku umět?

Liberecká politika potřebuje generační obměnu. Nějaké riziko to samozřejmě je, ale máme za to, že stojí za to jej podstoupit, než pokračovat s lidmi, kteří se nedokáží nebo nechtějí dohodnout. A role má a role Zuzany Kocumové je teď hlavně v tom, abychom předali zkušenosti, které máme. To se projevilo už při psaní našeho programu.

(Krátký report na základě střípků z paměti a poznámek)

Moderoval Adam Fogl z Deníku, takže se šlo hned přímo k věci a hned k těm nejpodstatnějším věcem.

Děkuji Parlamentu mladých za uspořádání debaty a za možnost vystoupit.