Loading…

Pavel Felgr: Zastupitelé mají zastupovat (hájit) zájmy občanů (jejich voličů)

Vím, že se angažuješ v projektu Rekonstrukce státu, co Tě k tomu inspirovalo a jakou máš v hnutí roli?

Projekt Rekonstrukce státu se začal připravovat na podzim roku 2012 ve skupině lidí, která se scházela několikrát ročně a řešila problémy v komunální politice ve svých obcích. Ty problémy byly leckdy podobné, a tak se dalo inspirovat tím, co jinde fungovalo. Jedno ale měly většinou společné – to, že je třeba přijmout takové zákony, aby se zamezilo korupci a problémům s tím spojeným. Rekonstrukce státu byla představena na jaře roku 2013 a po pádu vlády Petra Nečase sehrála důležitou roli v předčasných parlamentních volbách, kdy jsme se snažili oslovit kandidáty do sněmovny a vyžádat si podporu pro 9 protikorupčních zákonů. S postojem kandidátů jsme pak seznámili voliče tím, že v jednotlivých krajích vyšly noviny s postoji jednotlivých stran a kandidátů.

Díky tomu se nám podařilo získat podpisy pro podporu protikorupčních zákonů od více než 160 poslanců. Jenže někteří nečekali, že budeme jejich chování ve sněmovně sledovat a chtít po nich, aby svoje předvolební sliby naplnili. Docházelo tak, celkem logicky,u některých poslanců k rozčarování, protože na přímou a důslednou kontrolu od voličů nebyli zvyklí. A i když to nebylo snadné, některé zákony se podařilo prosadit – jmenoval bych například zákon o registru smluv, důležitý byl zákon proti přílepkům zákonů (kdy k zákonu nemohla být přidána část, která se zákona bezprostředně netýká), průhledné financování politických stran nebo zrušení anonymních akcií.

Nyní Rekonstrukce státu pokračuje projektem „Mantinely demokracie“, o kterém se zájemci mohou dočíst všechny informace na stránkách www.rekonstrukcestatu.cz

Proč ses rozhodl být součástí LOL? Jakou váhu měla úloha Jaromíra Baxy a Zuzany Kocumové v projektu? Proč ses neangažoval předtím?

O komunální politiku v Liberci se zajímám 8 let, před 4 lety jsem (podobně jako Jaromír a Zuzana) kandidoval na kandidátce Změny pro Liberec. Už tehdy byly patrné různice mezi představou toho, jak chce komunální politiku dělat Jan Korytář a jak Jaromír Baxa nebo Zuzana Kocumová. Ve způsobu komunikace, prosazování svých názorů, v tom, co je a není podstatné, a hlavně v tom, JAK to dělat. Vždycky mi byly bližší názory a postoje Jaromíra a Zuzany, a tak (když v komunálních volbách nekandiduje Pirátská strana) jsem se rozhodl zapojit do tohoto projektu.

Není to ale jen o Jaromírovi a Zuzce, ale i o tom, že bych se rád věnoval dvěma oblastem – a to regulaci hazardu, která se jeví býti stále problematickou, a také školství a tomu, jak by se mohly změnit podmínky na některých školách. Jsem přesvědčen o tom, že základní školy nejsou většinou na špatné úrovni, ale mám osobní zkušenost s tím, že je problém s přístupem některých učitelů a ředitelů k dětem, které se nějak liší od ostatních.Teď mám na mysli například děti s PAS (porucha autistického spektra), ADHD, poruchou koncentrace atd. Je potřeba tento problém řešit už na základních školách, protože takových dětí je dost a je třeba jim vytvořit takové podmínky, aby mohly v klidu projít povinnou školní docházkou, a k tomu je nutná spolupráce mezi vedením školy a jejich rodiči, což ale v některých případech vázne.

Jaký je Tvůj hlavní cíl v politice? Kde bys chtěl být za dalších 5 let?

Kdybys mi tuhle otázku položil před 8 lety, asi bych ti řekl, že bych byl rád, kdyby měl Liberec takové vedení, které by rozhodovalo na základě faktů, na základě toho, co chtějí nebo nechtějí jeho občané, protože je potřeba si uvědomit, že zastupitelé jsou od toho zastupitelé, že mají zastupovat (hájit) zájmy občanů (jejich voličů). Někdy na to ale zapomínají a podléhají (někteří z nich) různým lobbistům a zájmy občanů jdou stranou. To je špatně.

Jsem přesvědčen o tom, že je potřeba okysličit liberecké zastupitelstvo, protože většina zastupitelů je tam už dlouho a ze strany některých jsou za tu dobu vykopány příkopy osobních antipatií tak hluboko, že jim vadí vlastně cokoliv, co předloží někdo, s kým mají problém, a nejde ani tak o to, co ten návrh může přinést. To je špatně a musí se to změnit.

A kde bych chtěl být já? Nejde asi o to, kde bych chtěl být, ale o to, jestli bych mohl nějak pomoci změnit dění v Liberci a Libereckém kraji. Myslím si, že některé zkušenosti (ať už z komunální politiky nebo Rekonstrukce státu) by v tom mohly pomoci.

Co si slibuješ od našeho uskupení LOL?

Vlastně jsem na to už odpovídal – je to projekt nových, mladých lidí, kteří nespadli z Marsu. Sledují dění v Liberci a jen se k tomu zatím nijak veřejně nevyjadřovali. A je dobře, že tu jsou lidé, kteří s komunální politikou mají zkušenosti, protože tak jako ve všech projektech musí být i tady ti zkušení a ti, kteří se od nich budou učit. Příjemné zjištění je, že se tady vlastně učí průběžně všichni od všech a právě to mi připomíná prostředí Rekonstrukce státu.

Kam v Liberci chodíš nejraději a proč?

Pocházím z města, kde to bylo vždycky kousek do přírody. Tam jsem chodil relaxovat, vyčistit si hlavu, prostě „dobít baterky“. To se nezměnilo ani tady, takže nejde říct asi jedno konkrétní místo, ale určitě do přírody, ať už objevovat krásu Jizerských hor nebo něco v Liberci jako Lidové sady, Tajch atd. A protože mám rád historii, tak když je čas, určitě nepohrdnu návštěvou hradů, zámků nebo jiných historických míst. No a s dětmi pochopitelně po místech, kde se líbí jim a kde vybijí tu energii, které v sobě mají vždycky víc než my, ale tak to v životě chodí.

Otázky pokládal Matěj Linhart